محفل، وب‌نوشته‌های متین خسروی

محفلی برای چند دقیقه نشستن، در میان روزمرگی‌هایمان...

محفل، وب‌نوشته‌های متین خسروی

محفلی برای چند دقیقه نشستن، در میان روزمرگی‌هایمان...

آخرین نظرات

۵ مطلب در آذر ۱۳۹۶ ثبت شده است

یه پسر ۱۴ ساله، تو لابی مجموعه‌ای نشسته‌بود و منتظر بود که نوبتش بشه.
گوشه‌ی لابی یه قفسه‌ی کتاب بود و پسر برای گذران وقت، سری به عناوین کتاب‌هاش زد...
۶ نظریه‌ای که جهان را تغییر داد... اسم جالبی بود!
کتاب رو برداشت و صفحاتش رو ورق زد... موقع رفتن، علی‌رغم سنش که باعث می‌شد مجاز به امانت‌گرفتن نباشه، خواهش‌هاش ثمر داد و متصدی اونجا بر خلاف قوانین اجازه داد اون کتاب رو امانت ببره...

معمولاً مسیر علم را افراد زیادی از نقاط مختلفی از دنیا پیش می‌برند. هر چند این بین گاهی کسانی می‌آیند که یک تنه بارِ به پیش‌بردن یک نسل را بر دوش می‌کشند. اما عموماً این افراد هم (همانطور که نیوتون در مورد خودش گفته) بر دوش غول‌ها می‌ایستند که می‌توانند افق‌های بلندتری را ببینند.

همین فعالیت‌های چند مرکزی است که باعث می‌شود در علم documentation فراوان باشد. جستجوی هر عبارتی در Google Scholar شما را با کوهی از نوشته‌ها و مقالات علمی روبرو می‌کند.

 ‌

اما یک مطالعه‌ی علمی از کجا باید شروع شود؟

معروف است که می‌گویند عقل سالم در بدن سالم است...

هر چند به قول دوستان امثالِ استیون هاوکینگ یک‌تنه مثال‌های نقضِ این جمله هستند، اما حقیقتاً چه منطقی پشت این حرف نشسته؟

در سال ۱۹۵۴، مطالعه‌ای مروری در یکی از نشریاتِ Wiley چاپ شد که فرایند جالب توجهی را شرح می‌داد:

در شرایط استرس، از غده‌ی فوق کلیه‌ی اکثر گونه‌ها (از جمله انسان)

موادی همچون آدرنالین و نورآدرنالین ترشح می‌شود.

این را امروز اکثر دانش‌آموزان رشته‌ی تجربی می‌دانند. آن‌ها حتی بیشتر از این هم می‌دانند که در استرس و فشار روحیِ طولانی‌مدت، کورتیکواستروئیدها هم ترشح می‌شوند که از دوزهای بالایشان جهت کاهش التهاب استفاده می‌شود...

در این نوشته قصد داشتم در مورد نویز سفید مطالب مفصلی بنویسم. اما دیدم شهرزاد عزیز در وبلاگش توضیحات خوبی نوشته و حتی نرم افزاری که می‌خواستم در نهایت معرفی کنم را هم در انتهای نوشته‌اش معرفی کرده. اگر تعریف دقیق‌تری از نویز سفید می‌خواهید، نوشته‌ی سایت "بهترین پاسخ" برایتان مفید خواهد بود.

 ‌

به طور خلاصه نویز سفید تعریفی فنی دارد که شهرزاد و سایت بهترین پاسخ در موردش به بهترین نحو نوشته‌اند. اما اگر نگاهی به نرم‌افزار White Noise Free یا صداهای این سایت بیندازید، می‌بینید امروز به اکثر صداهای طولانی و با الگوی ثابت نویز سفید می‌گویند.

صدای برفک تلوزیون، صدای باران، صدای سوختن هیزم، صدای قطار، جنگل یا پنکه‌ی اتاق.

 ‌

یکی از جنبه‌هایی که نویز سفید می‌تواند به ما کمک کند، کار متمرکز است. سر و صدا، معمولاً تمرکز را سخت می‌کند. سکوت محض هم به شیوه‌ی خودش باعث حواس پرتی می‌شود...

قبل‌تر در مورد سرماخوردگی نوشتم. بیماری‌ای ویروسی که شاید واضح‌ترین علائمش به بخش فوقانی دستگاه تنفسی مربوط باشد (احتقان و آبریزش بینی (و متعاقب آن ریزش اشک)، سرفه، ناخوشی در حلق و گلو)

از طرف دیگر، ناخوشی دیگری هم هست که ممکن است علائم مشابهی ایجاد کند. آلرژی، می‌تواند عیناً همین درگیری‌ها را در سیستم تنفسی ایجاد کند.

آلرژی عموماً حساسیتِ نابجای سیستم ایمنی بدن است. آلرژی می‌تواند به گرده‌های گل و گیاهان باشد (همان چیزی که عموماً به آلرژی فصلی می‌شناسیم و گاهی حالت وخیمش را تب یونجه می‌نامند). می‌تواند به موجودات میکروسکوپی‌ای باشند که در هوا شناورند (مانند مایت‌ها) و گاهی اوقات مشکل‌زا می‌شوند (اصطلاحاً به این نوع آلرژی indoor allergy هم گفته‌می‌شود چون عموماً مایت‌ها در فضای خانه بیشترند تا فضای آزاد. عموماً کسانی که چنین آلرژی‌ای دارند صبح‌ها بیشتر علائم دارند یا زمانی که از بیرون وارد منزل می‌شوند). آلرژی می‌تواند به گرد و خاک، عطر بعضی میوه‌جات، موی بعضی حیوانات، یا چیزهای دیگر باشد...