محفل، وب‌نوشته‌های متین خسروی

محفلی برای چند دقیقه نشستن، در میان روزمرگی‌هایمان...

محفل، وب‌نوشته‌های متین خسروی

محفلی برای چند دقیقه نشستن، در میان روزمرگی‌هایمان...

آخرین نظرات

معمولاً مسیر علم را افراد زیادی از نقاط مختلفی از دنیا پیش می‌برند. هر چند این بین گاهی کسانی می‌آیند که یک تنه بارِ به پیش‌بردن یک نسل را بر دوش می‌کشند. اما عموماً این افراد هم (همانطور که نیوتون در مورد خودش گفته) بر دوش غول‌ها می‌ایستند که می‌توانند افق‌های بلندتری را ببینند.

همین فعالیت‌های چند مرکزی است که باعث می‌شود در علم documentation فراوان باشد. جستجوی هر عبارتی در Google Scholar شما را با کوهی از نوشته‌ها و مقالات علمی روبرو می‌کند.

 ‌

اما یک مطالعه‌ی علمی از کجا باید شروع شود؟

یکی از روش‌هایی که خیلی‌ها به کار می‌گیرند، از همان ابتدا گوگل‌کردن است. (مانند همان کاری که در مورد پیمانکاری انجام دادم). گوگل‌کردن روش سریعی برای پیدا کردن اطلاعات است اما نه زمانی که قصد مطالعه‌ی جدی داریم. در مورد پیمانکاری، من اگر قصد داشتم به طور جدی کسب و کارهایی به شکل پیمانکاری راه اندازم یا در این مورد مشورت بدهم، هیچ وقت نمی‌گفتم من "از گوگل" در این حوزه مطالعه کرده‌ام! گوگل‌کردن بیشتر برای پیدا کردن اطلاعات سریع، یا دید پیدا کردن در مورد آن حوزه مفید است (مثلاً من بدانم در حوزه‌ی پیمانکاری چه چیزهایی در کل اهمیت دارد؛ چه واژگانی در این فضا اهمیت دارند و چیزهایی شبیه این)

 ‌

گاهی می‌بینم دوستانم مثلاً وقتی در مورد هوش هیجانی در یک حوزه‌ی خاص می‌خواهند مطالعه کنند، به سراغ پایگاه Science Direct یا Google Scholar می‌روند. معمولاً این دوستانم با دیدن تعداد مقالاتی که در چند ماه اخیر به چاپ رسیده، بسیار هیجان‌زده می‌شوند و مثلاً وقتی چند روز پیش می‌خواستند موضوعی را به من پرزنت کنند، گفتن این موضوع بسیار داغی است. اکثر مقالات این حوزه مربوط به سال ۲۰۱۷ هستند.

معمولاً نوشته‌های علمی یک حوزه، از یک سری خرده گزارشات جزئی شروع می‌شوند. فرضاً عده‌ای می‌گویند به فلان مریض این را دادیم، خورد، مرد. عده‌ای دیگر می‌گویند خورد، زنده شد. دیگری می‌گوید خورد، مشکل قلبش برطرف شد، اما کچل شد. برخی دیگر می‌گویند دنبالشان کردیم، به طور میانگین کمتر عمر کردند و..... در قدم بعد، عده‌ای با نوشتن مقالات مروری، سعی می‌کنند این گزارشات را کنار هم جمع کنند تا دید بهتری از موضوع بدهند. آرام آرام با تجمیع این مقالات مروری، فصل‌هایی از کتاب‌ها به این موضوع اختصاص پیدا می‌کنند یا به طور مستقل کتاب‌هایی نوشته می‌شوند.

اصولاً زمانی که خرده‌گزارش‌ها کنار هم جمع می‌شوند و جمع‌بندی‌ها انجام می‌شوند و وقتی آرام آرام کریستال علم به وجود می‌آید، کتاب درشت‌ترین بلوری‌ست که می‌بینیم.

به همین دلیل فکر می‌کنم بهترین راه برای شروع یک مطالعه‌ی عمیق در یک حوزه، مطالعه‌ی چند کتاب است. کتاب‌ها دست ما را می‌گیرند و از ابتدا ما را وارد وادیِ فکری آن موضوع می‌کنند. بعد که وارد شدیم، می‌توانیم با کتاب‌های تخصصی‌تر دانشمان را عمیق‌تر کنیم، و بعد از آن این صلاحیت را داریم که ریزه‌کاری‌های موجود را از مقالات مروری، و در قدم بعد از مقالات جزئی‌تر استخراج کنیم.

 ‌

اگر قرار باشد در مورد یک موضوع تحقیق کنیم، شما چه راهی را پیشنهاد می‌دهید؟

 • ۹۶/۰۹/۲۱

نظرات (۳)

 • جعفرسیرجانی
 • سلام جناب خسروی
  من هم باشماموافقم،برای یک تحقیق بایدبه کتب اون رشته وخصوصا کتب مرجع مراجعه کنیم نه صرفا مقالات که پاره هایی ازاطلاعات دراون موضوع رومیدن والبته ممکنه جزیی ترهم باشن.منتهی تازمانی به اصول حاکم براون موضوع تسلط پیدانکنیم ،خوندن مقالات به نظر فایده چندانی نداره.ماتو رشته مون وقتی به کتب رجوع میکنیم، منبع بیشتر اون نوشته هاکتاب هاهستند وسهم کمی رومقالات تشکیل می‌دهند.ازطرفی به نظر بازبیشترمقالات ازدل همین کتب در میاد.درکل من فک میکنم خواندن صرف مقالات به دانشمون دراون حوزه چیزی اضافه نمی‌کنه.درموردگوگل گردن،به نظرمن همون خاصیت سریع جواب دادن باشه ،مثلا من می‌خوام بدونم بدل حیلوله دریاب غصب چیه؟وممکنه درکتاب خوب روشن نشده باشه،باگوگل میشه فهمید.ولی برای فهمیدن وتحقیق در مبحث
  غصب به کتب رجوع میکنیم ودرنهایت به مقالات.
  پیدا کردن ۲ یا ۳ مقاله بیس و ادامه دادن تحقیق از طریق مرجوعات همان مقالات کمک میکند حلقه ی پیوستگی مسئله شفاف تر باشه و در دریایی از موضوعات و مباحث پراکنده قرار نگیریم. البته خواندن کتاب رفرنس قطعا برای گرفتن دورنمایی کلی از مسئله اولین قدمه.
  پیدا کردن ۲ یا ۳ مقاله بیس و ادامه دادن تحقیق از طریق مرجوعات همان مقالات کمک میکند حلقه ی پیوستگی مسئله شفاف تر باشه و در دریایی از موضوعات و مباحث پراکنده قرار نگیریم. البته خواندن کتاب رفرنس قطعا برای گرفتن دورنمایی کلی از مسئله اولین قدمه.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی